Przepisy

Przepis na kwas chlebowy z książki „Dialogi języka z podniebieniem”-Piotr Bikont, Robert Makłowicz

Składniki: 0,5 kg chleb razowy (najlepiej dobrej jakości, prawdziwie ciemny, np. na miodzie), 5 l wody, 25 g drożdży (można użyć 1 saszetki suszonych), 280-300 g cukru (w oryginale było więcej – 375 g) lub 250 g cukru i ok. 4 pełnych łyżek miodu, rodzynki

Chleb pokroić w kostkę i ususzyć, można w piekarniku, zalać gorącą wodą i pod przykryciem odstawić na 12 h (lub dłużej). Drożdże rozmieszać z odrobiną ciepłej wody. Chlebową wodę przecedzić przez gazę lub, jak u mnie, przez dwa gęste sitka (siatki do patelni, chroniące przed gorącym tłuszczem), chleb delikatnie wycisnąć. Uwaga: nie wyszło mi tyle płynu, ile weszło, tj. z wlanych 5 l uzyskałam około 3,7 l. Wymieszać chlebową wodę z cukrem/cukrem i miodem oraz drożdżami, przykryć, odstawić do sfermentowania następne 12 h. Po tym czasie odszumować mieszaninę, przelać do wyparzonych butelek/słoików, w których umieściliśmy rodzynkę lub rodzynki (P. Bikont zaleca jedną na butelkę, nie precyzując ich objętości – ja dałam po 3 rodzynki na litrowy słój). Zalecam nie nalewanie do bardzo pełna – napój fermentuje i może wycieknąć. Zakręcić szczelnie i umieścić w chłodnym miejscu typu piwnica. Napój gotowy jest do spożycia po 3 dniach, podobno można przechowywać kilka miesięcy.

przepis z KUCHNIA POLSKA, Ewa Aszkiewicz, wyd.Publicat

Składniki:
- 1 kg razowego chleba
- czubata łyżka suchej mięty pieprzowej
- 2 szklanki cukru
- 2 dag drożdży
- 10 l dobrej wody (stołowej, oligoceńskiej, źródlanej)

Pokrojony w średniej grubości kromki chleb rumienimy w piekarniku lub na suchej patelni, kładziemy do dużego słoja, dodajemy miętę i zalewamy 2 l wrzątku. Odstawiamy na 12 godz. Po tym czasie cedzimy przez bardzo gęste, dodatkowo wyłożone gazą sito i przelewamy do kamiennego garnka. Do 1 l przegotowanej wody dodajemy cukier oraz rozprowadzone w niewielkiej ilości letniej wody drożdże, mieszamy i wraz z pozostałą, przegotowaną wcześniej, letnią wodą, dodajemy do odcedzonego naparu mięty, mieszamy, odstawiamy. Gdy na powierzchni płynu zacznie wytwarzać się piana, zbieramy ją łyżką cedzakową. Płyn rozlewamy do idealnie czystych, z dobrym zamknięciem, butelek, napełniając je do 7/8 wysokości. Szczelnie zamykamy i przenosimy w chłodne, pozbawione przewiewów miejsce. Kwas jest najsmaczniejszy po 2 dniach, ale gdy stoi w chłodnej, przewiewnej piwnicy, można go przetrzymać nawet do 10 dni.

Wyszperane z sieci

Składniki:
- 1 kg czerstwego razowego chleba,
- 7 l. wody,
- 4 dkg drożdży,
- 20 dkg cukru.

Wykonanie:
Chleb pokroić na cienkie kromki, wysuszyć lekko w piekarniku, włożyć do kamiennego garnka/garnków, zalać wrzątkiem, przykryć gaza. Po jednej dobie w pokojowej temp. przecedzić.
Drożdże rozetrzeć z cukrem, (łyżką) dodać do płynu, dodać resztę cukru rozp. w wodzie. Przykryć gaza. Zostawić na dobę do fermentowania. Przecedzić przez gazę.
Można dodać rodzynki. Rozlać do słoików twist. Nałożyć przykrywki. Zostawić w pokojowej temp. przez dobę i jak zrobi się pianka, przenieść do niskiej temp. 5-15 stopni C.
Gotowy do picia po 3 dobach. Trzymać w chłodzie.

-->
Millenium Studio kulki paintball dentysta kraków laminat hpl prawnik sprawy spadkowe kraków ogrodzenia kraków Pomoc laktacyjna Warszawa rentgen w krakowie prawnik sprawy cywilne kraków